Zafer Teknopark tarafından yürütülen çalışmalar Sanayi Gazetesinde yer aldı.

>>Zafer Teknopark tarafından yürütülen çalışmalar Sanayi Gazetesinde yer aldı.

Zafer Teknopark tarafından yürütülen çalışmalar Sanayi Gazetesinde yer aldı.

AR-GE VE GİRİŞİMCİLİKTE “ZAFER” KAZANDIRACAK

Türkiye’de iki farklı ilde bulunan yüksek öğretim kurumu ortaklığında kurulan ilk teknopark özelliğine sahip Zafer Teknopark, Ar-Ge ve inovasyon öncelikli olmak üzere bölgeyi, ülkenin ve dünyanın önde gelen merkezleri arasına sokma hedefiyle faaliyet gösteriyor.

ÇÖZÜM ORTAĞI

Kocatepe Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi öncülüğünde ve iki ilden kurum ve kuruluşların ortaklığında kurulan Zafer Teknopark, bölgenin Ar-Ge ve girişimcilik potansiyelini arttırıyor. Zafer Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, Sanayi Gazetesine yaptığı açıklamada, bölge ve ülke gelişimine katkı sağlamak, sanayi, akademisyen ve öğrencilere yönelik devletin sunduğu fırsat ve teşviklere aracılık etmek ve çözüm ortaklığı sunmak amacıyla faaliyet yürüttüklerini söyledi. Girişimcilere seslenen Kandemir, “Bizleri daha yakından tanımak, hizmetlerimizi görmek, fikir ve proje üretmek adına tüm akademisyen ve öğrencileri, KOBİ’lerimizi, sivil toplum kuruluşlarını, şirket yöneticilerini ve esnaflarımızı Zafer Teknoparka bekliyoruz” dedi.

3 BÖLGEDE FAALİYET

Bölgenin toplam 3 alanı olduğunu anlatan Prof. Dr. Kandemir, Afyonkarahisar’da Afyon Merkez Teknoparkın 153 bin 101 metrekare, Afyon Kampüs Teknopark’ın 4 bin 623 metrekare ve Uşak’ta ise Uşak Teknoparkın 20 bin 510 metrekare büyüklüğünde olduğunu kaydetti. Kandemir, bölgenin Türkiye’de iki farklı ilde bulunan yüksek öğretim kurumu ortaklığında kurulan ilk teknopark özelliği ile aktif teknoparklar arasında yer aldığını ifade etti. Zafer Teknoparkta Temmuz 2016 tarihinden itibaren girişimci firmalarla kira sözleşmeleri imzalanmaya başlanıldığını belirten Kandemir, “Afyon Uşak Zafer Teknoloji Geliştirme Bölgesinin bölge ilanından sonra imar tadilat işlemleri devam ederken, bu işlemlerin tamamlanmasının ardından bina yapımlarına başlanılarak alanların tamamında aktif olarak faaliyete geçilecek. Şu anda Zafer Teknopark, Afyon Kocatepe Üniversitesi içerisinde yer alan 4 bin 613 metrekare açık ve kapalı toplam alana sahip Kampüs Teknoparkta 15 metrekare ve 23 metrekare alanlara sahip ofislerini faaliyete geçirdi. Zafer Teknopark bu yıl itibariyle yüzde 100 kapasiteye ulaşarak, 16 Ar-Ge firması ile çalışmalarına devam ediyor” diye konuştu.

CAZİBE MERKEZİ

Genel Müdür Kandemir, Zafer Teknopark’ın Ar-Ge ve inovasyon öncelikli olmak üzere bölgeyi, ülkenin ve dünyanın önde gelen araştırma, geliştirme, teknoloji ve yenilikçi merkezlerinden biri haline dönüştürerek, TR33 Bölgesinin teknolojik ve yenilikçi yatırımlarda cazibe merkezi olmasını, ülkenin Ar-Ge potansiyeli ve rekabet gücünün artmasına katkı sağlamayı vizyon edindiğini vurguladı. Bu vizyona bağlı olarak bölgenin ve ülkenin gelişimine katkı sağlamayı, sanayi, akademisyen ve öğrencilere yönelik devletin sunduğu fırsat ve teşviklere aracılık etmeyi ve çözüm ortaklığı sunmayı hedeflediklerini kaydeden Kandemir, şöyle devam etti:

GİRİŞİMCİLİK POTANSİYELİNE KATKI

“Zafer Teknopark A.Ş, Afyon ve Uşak illerinde üniversite ve sanayi kuruluşları arasında etkin bir iş birliği kurarak, üniversitelerin sahip olduğu akademik bilgi ile sektörlerin ticari tecrübelerini Ar-Ge ve inovasyon temelli ortak projelerde birleştirerek, ülkemizin ve bölgemizin ekonomik gelişimine katkı sağlayan bir merkez haline gelmeyi misyon edindi. Zafer Teknopark A.Ş, Afyon Kocatepe Üniversite bünyesinde yer alan Sektörel İlişkiler ve Teknoloji Transfer Ofisi iş birliğiyle bölgemizin Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik potansiyelini artırmaya yönelik, üniversite ve teknopark bünyesindeki uzman personelle birlikte akademisyenlerin, öğrencilerin KOBİ’lerin STK’ların ve yerel yönetimlerin TÜBİTAK, Tarım Bakanlığı, Kırsal Kalkınma, KOSGEB, Merkezi Finans İhale Birimi, kalkınma ajansları ve diğer ulusal veya uluslararası kuruluşların sağladığı desteklere ulaşması noktasında araştırma, eğitim, danışmanlık ve proje hazırlama hizmetleri de veriyor.”

 

Kaynak: Sanayi Gazetesi 17 Ekim 2017 Salı 15:21 İlgili haber kağnağına ulaşmak için tıklayınız […]

2017-10-30T19:45:58+03:00 Ekim 17, 2017|Haberler|
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by